Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Heble, grzybki, lampa z odbłyśnikiem – jakie narzędzia do usuwania wgnieceń bez lakierowania?

25.06.2021
narzędzia w skrzyni

Jakie narzędzia służą do naprawy wgnieceń bez lakierowania i jak ich używać, aby naprawa przebiegła pomyślnie? Podpowiadamy w poradniku.

 

Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?

 

Istnieje kilka technik usuwania wgnieceń i do każdej z nich wykorzystuje się inne narzędzia. To, którą metodę wybierzesz w dużej mierze zależy od wielkości i lokalizacji wgniotki. Popularne usuwanie wgnieceń metodą PDR stosuje się, gdy wgniecenie powstało wskutek gradobicia, niewielkich kolizji drogowych czy szkód parkingowych i nie doszło do naruszenia struktury lakieru. W przeciwnym razie (gdy uszkodzenie jest większe lub podczas uszkodzenia odprysła powłoka lakiernicza) pomóc mogą naprawy panelowe. Do ich przeprowadzenia niezbędny jest spoter oraz specjalistyczne narzędzia, dlatego też naprawy panelowe warto wykonywać wyłącznie w sprawdzonych warsztatach. A jaki sprzęt służy do usuwania wgnieceń metodą PDR?

 

Usuwanie wgnieceń – narzędzia, których będziesz potrzebował przy wypychaniu blachy

 

Usuwanie wgnieceń metodą PDR można wykonać na dwa sposoby – wyciągając lub wypychając blachę, najpierw skupimy się na tej drugiej technice. Profesjonalne narzędzia do usuwania wgnieceń bez lakierowania to przede wszystkim heble o różnych grubościach i kształtach końcówek (które znajdziesz w naszej ofercie). Niezbędne okażą się również łańcuchy oraz profesjonalne oświetlenie.

Heble to stalowe narzędzia, które działają na zasadzie dźwigni i wykorzystuje się je na tych elementach karoserii, gdzie nie ma wzmocnień. Za pomocą hebli „masuje się” blachę w odpowiedni sposób, w celu przywrócenia jej właściwego kształtu. Jak już wspomnieliśmy, heble mogą różnić się grubością oraz kształtem (m.in. płaskie lub w kształcie litery U), dzięki czemu możliwe jest usunięcie wgnieceń na różnych elementach karoserii.

Pozostałe, niezbędne narzędzia do usuwania wgnieceń za pomocą wypychania blachy to łańcuchy, haki czy podpory. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie oświetlenie, które pozwoli dokładnie zlokalizować miejsce zniekształcenia karoserii, uwidoczni nawet najdrobniejsze nierówności, a także pozwoli na bieżąco kontrolować przebieg naprawy. Przy usuwaniu wgnieceń stosuje się lampy stacjonarne oraz przenośne (montowane na karoserii za pomocą specjalnej przyssawki), dzięki lampom z odbłyśnikiem można kontrolować, czy blacha nie wygina się w drugą stronę.

 

Jaki sprzęt do wyciągania wgniotek metodą na klej?

 

Wgniotki w karoserii można również usunąć bez uszkodzenia lakieru za pomocą gorącego lub zimnego kleju. A jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować?

  • Podnośnika (tzw. pullera) lub specjalistycznego młotka,
  • grzybków,
  • pistoletu do klejenia,
  • kleju, najlepiej termotopliwego.

Ponadto może się też przydać zmywacz do kleju, szpatuła do jego podważania i oczywiście, odpowiednie oświetlenie. Taki profesjonalny sprzęt do usuwania wgnieceń bez lakierowania zwykle kupisz w gotowych zestawach, będzie to kosztować mniej niż samodzielne kompletowanie całości. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz taki zestaw na własny użytek, powinieneś wybrać ten najlepiej dopasowany do wielkości i umiejscowienia twojej wgniotki. Na przykład mały puller świetnie sprawdzi się do wyciągania wgnieceń w trudniej dostępnych częściach karoserii. Nie kupuj też „pierwszego lepszego” zestawu, a specjalistyczny sprzęt do wyciągania wgnieceń bez lakierowania, tylko wtedy masz szansę zrobić to dobrze i bez większych szkód dla twojego auta. Takie profesjonalne zestawy zawierają też znacznie solidniejszy klej o dużej wytrzymałości, który jednak można bez problemu zmyć przy użyciu zmywacza antysilikonowego.

Ważny jest też wybór odpowiednich grzybków, w tym przypadku należy kierować się głównie głębokością, wielkością i kształtem wgniotki w karoserii auta. Warto też pamiętać, że grzybki mogą mieć różną elastyczność – te mniej sztywne ciągną słabiej.

 

Jak usunąć wgniotkę przy pomocy narzędzi do usuwania wgnieceń bez lakierowania?

 

Zanim przystąpisz do usuwania wgnieceń, musisz zapewnić sobie dokładnie oświetlenie naprawianego miejsca oraz je wyczyścić i odtłuścić. Następnie możesz przejść do rozgrzania kleju w pistolecie (zwykle około 10 minut) i nałożyć go na odpowiednio dopasowany do wgniecenia grzybek. Taką końcówkę z tworzywa sztucznego przyklejasz we wgłębienie w karoserii i czekasz około 3-4 minut, aż klej zastygnie. Następnie trzeba zainstalować puller na główce grzybka i delikatnie rozpocząć wyciąganie wgniecenia. Ważne, aby robić to bardzo precyzyjnie i stale obserwować naprawiane miejsce, aby blacha się nie odkształciła. Na koniec całość możesz skorygować za pomocą teflonowego podbijaka i drewnianego trzonka.

Musisz jednak wiedzieć, że na skuteczność takiej naprawy wpływa przede wszystkim doświadczenie i specjalistyczny sprzęt. Dlatego jeśli nie jesteś pewien czy dasz radę poradzić sobie samodzielnie z wgnieceniem, lepiej zleć to profesjonalistom.