Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Czy zawsze można usunąć wgniecenia bez lakierowania?

08.07.2021

Jeśli na Twoim samochodzie pojawiło się wgniecenie, może przysporzyć Ci to sporo stresu. Być może, widząc zniszczoną blachę, będziesz chciał natychmiastowo udać się do warsztatu, który pomoże Ci w problemie. Nie zawsze jednak jest to konieczne. W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie wgnieceń samodzielnie, bez lakierowania. Kiedy jest to możliwe?

W jakich przypadkach można usunąć wgniecenia bez lakierowania?


Wgniecenia mogą pojawić się na każdej karoserii wskutek wypadku, gradu, różnego rodzaju aktów wandalizmu oraz innych nieprzewidzianych zdarzeń. Widząc zniszczenia, z pewnością będziesz chciał udać się do lakiernika. Jednak nie zawsze lakierowanie jest potrzebne. Wyciąganie wgnieceń bez lakierowania jest możliwe, należy jednak wiedzieć, w jakich konkretnie przypadkach możemy je wykonać.
Jak sama nazwa wskazuje, wgniecenia, które możemy usunąć bez lakierowania nie mogą być poważnymi uszkodzeniami. Warunkiem stosowania tej techniki jest bowiem absolutny brak rys na lakierze. Taka sytuacja zdarza się na przykład, jeśli przedmiot, który uszkodził karoserię nie miał ostrych krawędzi. W takim przypadku na karoserii pozostaje wgniecenie, jednak lakier jest nienaruszony. Można więc zastosować technikę typu usuwanie wgnieceń PDR, czyli Paintless Dent Repair. Wgniecenie można zlikwidować za pomocą masowania blachy, a także metodą na klej. Jest to, inaczej mówiąc, wypychanie lub wyciąganie blachy bez lakierowania.

Kiedy nie da się usunąć wgnieceń bez lakierowania?


Usuwanie wgnieceń to zadanie wymagające. Można to zrobić samemu, większość osób decyduje się jednak na pomoc warsztatu. Przy samodzielnym usuwaniu wgnieceń niezbędny będzie zestaw do wyciągania wgniotek, w przypadku skorzystania z pomocy zakładu, technicy używają natomiast różnego rodzaju urządzeń. W sytuacji, kiedy nie da się usunąć wgnieceń bez lakierowania, należy natomiast skorzystać z pomocy lakiernika.
Kiedy trzeba wykonać ten ruch? Analogicznie do sytuacji, w której chcemy wykonać usuwanie wgniecenia bez lakierowania, w momencie, kiedy na karoserii powstała jakakolwiek, nawet najmniejsza rysa, musimy przeciągnąć blachę lakierem. Wyciągane wgniecenia bez lakierowania możliwe jest więc, kiedy lakier karoserii nie został uszkodzony, natomiast nie można wykonywać go w przypadku mocniejszych uszkodzeń. Każde pęknięcie lakieru to poważna groźba korozji – z takim problemem trzeba już udać się bezpośrednio do fachowców.
Alternatywną metodą wyciągania wgnieceń są naprawy panelowe, które stosowane są w momencie, kiedy nie doszło do przerwania, ani sprasowania poszycia karoserii.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – na czym dokładnie polega?


Usuwanie wgniecenia bez lakierowania można zrobić na dwa sposoby – od spodu, za pomocą wyklepywania blachy, i od zewnątrz,  techniką wyciągania wgniecenia. Pierwsza metoda jest możliwa tylko i wyłącznie w momencie, kiedy do części karoserii mamy łatwy dostęp od spodu. Do wypychania stosuje się między innymi wypychaczy blacharskich, hebli, łańcuchów, a także specjalnych lamp z odbłyśnikiem, które pomagają ocenić pracę.
Natomiast wyciąganie wgnieceń wymaga sprzętów takich jak urządzenie do wyciągania wgniotek. Zestaw do wyciągania wgniotek zawierać powienien specjalne grzybki i wyciągarki, które wypychają niejako wgniecenie do góry. Jest to dość precyzyjna robota, i jeśli wykonywana jest pierwszy raz, dobrze jest mieć obok siebie kogoś doświadczonego.

Jakie są plusy z wyciągania wgnieceń bez lakierowania?


Wyciąganie wgnieceń bez lakierowania ma sporo plusów. Jednym z nich jest przede wszystkim to, karoseria samochodu pozostanie jednolita kolorystycznie. Używanie lakieru służącego do renowacji pozostawia po sobie ślad, choć niewielki. Usuwanie wgniecenia bez lakierowania sprawi, że samochód w dużej mierze wróci do stanu sprzed stłuczki, jest to również znacznie tańszy proces, niż lakierowanie. Naprawa wgnieceń bez lakierowania to proces, który można wykonać samodzielnie, oraz w warsztacie. Jak już wspomniano, dodatkowym plusem usuwania wgnieceń jest cena, która w tym przypadku jest znacznie niższa niż jeśli oddalibyśmy auto do lakiernika.
Jednak samo wyciąganie wgnieceń bez lakierowania samodzielnie może być mniej opłacalne niż wyciąganie wgniecenia w warsztacie. Warto pamiętać, że zależnie od techniki, za pomocą której będziemy chcieli wyciągnąć wgniecenie, niezbędny jest zakup narzędzi do wyciągania bądź wyklepywania. Jest to na sam początek spora inwestycja, i warto zastanowić się, czy planujemy na dłuższą metę wykonywać takie zadania samodzielnie. Jeśli nie mamy doświadczenia, w tej kwestii lepiej jest zaufać doświadczonemu warsztatowi.