Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Szybka i skuteczna naprawa samochodu po gradobiciu? Sprawdź, jak usunąć wgniecenia po gradzie

30.11.2021
Samochód po usunięciu wgnieceń

Czynniki atmosferyczne mogą wyrządzić w karoserii naszego samochodu wiele zniszczeń. Wgniecenia po gradzie są trudne do wychwycenia i mogą spowodować wiele problemów. Zwłaszcza jeśli opad był niewielki i nieregularny. A jak samodzielnie można usunąć wgniecenia po gradzie?

Jakie szkody może wywołać gradobicie?

Intensywne gradobicie może powodować sporo szkód. Samochód po gradobiciu bardzo często jest pełen wgnieceń różnej wielkości, często jednak są one drobne, co może utrudniać jego zreperowanie. Dodatkowo, samochód, który został uszkodzony przez grad może mieć wiele wgnieceń i pęknięć w lakierze. Te ostatnie są problematyczne – w przypadku rys na lakierze należy udać się do lakiernika, ponieważ nawet najmniejsze pęknięcie może w dłuższej perspektywie doprowadzić do korozji i zniszczenia pokrywy samochodu. Wgniecenia to więc poważny problem. Oprócz zmiany kształtu samochodu mogą znacząco utrudnić jego użytkowanie, ponieważ postępująca korozja doprowadza do zniszczenia powierzchni samochodu i może niejako „rozejść się” do jego wnętrza. Najczęstsze szkody po gradobiciu to liczne wgniecenia w karoserii, popękany lakier, potłuczone lub pęknięte szyby, uszkodzone światła i lusterka. Najtrudniejsze jest oczywiście samo „wyklepanie” bądź wyciąganie wgniecenia, jednak warto mieć także świadomość kosztów związanych z wymianą lusterek czy szyb.

 

Czy można samemu naprawić samochód po gradobiciu?

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie usunąć szkody po gradobiciu. Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeśli gradobicie spowodowało pęknięcia w lakierze, może to być trudne. Oczywiście, możemy samodzielnie zalakierować pęknięte fragmenty, jednak wiąże się to ze zmianą koloru lakieru i prawdopodobieństwem, że nie zrobimy tego wystarczająco dokładnie. Jeśli chcemy naprawić karoserię samochodu po gradobiciu własnymi siłami, najlepiej jest to zrobić jeśli na lakierze nie ma widocznych pęknięć. W innym przypadku, należy udać się do lakiernika.

Jeśli samochód po gradobiciu pozbawiony jest pęknięć, możesz usunąć wgniecenia za pomocą słynnej już metody PDR - Paintless Dent Repair; oznacza to dokładnie usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Możesz to zrobić dwiema metodami – za pomocą wypychania  i wyciągania wgnieceń. Jak najbardziej można to zrobić samodzielnie, przy czym warto zastanowić się, czy jest to opłacalne - do pracy będą Ci potrzebne narzędzia do usuwania wgnieceń, które możesz kupić w sieci.

 

Metody na naprawę samochodu po gradobiciu

Jedną z najczęściej stosowanych metod naprawy samochodu po gradobiciu jest wspomniany już powyżej Paintless Dent Repair. Tego rodzaju metoda to, jak już zostało wspomniane usuwanie wgnieceń bez lakierowania i jest ono możliwe wtedy, kiedy na karoserii nie ma żadnego pęknięcia. Metodę PDR można zastosować od spodu i od zewnątrz – pierwsza to tak zwane prostowanie od spodu, druga – wyciąganie. Do obydwu metod potrzebne są odpowiednie narzędzia. Do wyciągania wgnieceń używa się specjalnych grzybków oraz wyciągarki. Tę metodę nazywa się inaczej metodą na klej, ponieważ aby wyciągnąć wgniecenie trzeba przykleić grzybki i pociągnąć, tak aby niejako  "zassać" wgniecenie w samochodzie za pomocą specjalnej wyciągarki. Do tej metody potrzebne są także lampy z odbłyśnikiem. Natomiast prostowanie wgnieceń od spodu odbywa się za pomocą zastosowania specjalnych hebli i wypychaczy blacharskich. Wielkość oraz grubość takiego wypychacza należy dobrać odpowiednio do wielkości wgniecenia.

 

Naprawa samochodu – samodzielnie czy w warsztacie?

Wiele osób próbuje samemu naprawić karoserię samochodu po gradobiciu. Jeśli szkody są niewielkie, a dodatkowo nie doszło do pęknięcia na lakierze, samodzielne usunięcie wgniecenia nie powinno stanowić dużego wyzwania. Natomiast warto mieć świadomość, że zakup wypychaczy blacharskich lub grzybków może być kosztowny. Jeśli potrafimy wykonać taką pracą i wiemy, że usuwać wgniecenia będziemy częściej, jest to oczywiście opłacalne. Natomiast jeśli wgniecenie zdarzy nam się jednorazowo, nie warto specjalnie kupować sprzętu, aby usunąć szkodę. Jeśli nie jesteśmy doświadczeni, próba usunięcia wgniecenia samodzielnie może wręcz naszemu pojazdowi zaszkodzić. Wtedy definitywnie warto udać się do profesjonalnego warsztatu, który dokładnie i bezinwazyjnie usunie wgniecenia w naszym samochodzie.

Warto zawsze sprawdzić, w jakim stanie jest samochód i czy usunięcie wgniecenia jest konieczne. Na pewno w przypadku pęknięcia lakieru niezwłocznie musimy udać się do lakiernika.