Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Jak usunąć wgniecenia bez lakierowania?

27.07.2023
mężczyzna naprawiający samochód

Usunięcie wgniecenia z samochodu bez potrzeby malowania jest procesem znanym jako PDR (Paintless Dent Repair). Ta metoda jest popularna ze względu na to, że pozwala na zachowanie oryginalnego lakieru pojazdu. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które mogą być podjęte w celu skutecznego usunięcia wgniecenia.

Ocena stopnia wgniecenia

Ocena wielkości i położenia odkształcenia w karoserii jest pierwszym, kluczowym krokiem w procesie naprawy karoserii samochodu. Wielkość wgniecenia jest ważna, ponieważ mniejsze wgłębienia są zazwyczaj łatwiejsze do naprawy metodą PDR. Wielkość wgniecenia, które można naprawić, zależy w dużej mierze od umiejętności specjalisty i narzędzi, którymi dysponuje. Mimo to zazwyczaj bardzo duże wgłębienia w karoserii lub te, które są bardzo głębokie, mogą wymagać bardziej tradycyjnych metod naprawy. Położenie wgniecenia również ma znaczenie. Wgniecenia znajdujące się blisko krawędzi panelu mogą być trudniejsze do naprawy metodą PDR.

Przygotowanie do usunięcia wgniecenia bez lakierowania

Pierwszym krokiem do usunięcia wgniecenia bez lakierowania, jest czyszczenie obszaru wgniecenia. Zanieczyszczenia na powierzchni karoserii, takie jak brud, pył, czy osad, mogą wpłynąć na jakość naprawy, utrudniając precyzyjną pracę narzędziami. Co więcej, mogą one prowadzić do dodatkowego uszkodzenia lakieru.

W przypadku czyszczenia obszaru wgniecenia idealne jest użycie delikatnego detergentu lub specjalnego środka do mycia samochodów, który nie zaszkodzi lakierowi. Można również umyć obszar ciepłą wodą i mydłem, a następnie dokładne opłukać i osuszyć. Chodzi o to, aby upewnić się, że obszar jest wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także resztek środków czystości.

Po umyciu i wysuszeniu obszaru warto również dokładnie go obejrzeć pod różnymi kątami. Prawidłowe oświetlenie pomaga zobaczyć wszelkie drobne nierówności czy uszkodzenia, które mogłyby utrudnić proces naprawy.

W zależności od konkretnego przypadku może okazać się konieczne odtłuszczenie obszaru przed przystąpieniem do naprawy. To zapewni, że narzędzia PDR będą prawidłowo przylegać do powierzchni karoserii, co ułatwi precyzyjne wyklepywanie wgniecenia. Odtłuszczenie można przeprowadzić za pomocą specjalistycznych preparatów.

Dostęp do wgniecenia

Dostęp do tyłu wgniecenia jest bardzo ważny podczas naprawy PDR. Proces ten polega na delikatnym masowaniu metalu z powrotem do jego oryginalnego kształtu, a to często wymaga dostępu do obu stron panelu.

Zazwyczaj, jeśli wgniecenie znajduje się w miejscu, do którego można łatwo dotrzeć, takim jak drzwi lub bagażnik, dostęp do tyłu wgniecenia nie stanowi większego problemu. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli wgniecenie jest na błotniku, dachu czy innej trudniej dostępnej części samochodu, może okazać się konieczne zdemontowanie niektórych elementów pojazdu. Zdejmowanie części samochodu to nie jest prosta sprawa i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. W każdym przypadku należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić żadnych elementów pojazdu.

Należy zaznaczyć, że w przypadku braku doświadczenia, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów. Niewłaściwe demontowanie części samochodu może prowadzić do dalszych uszkodzeń i może być kosztowne do naprawienia. Ponadto niektóre części pojazdu mogą być trudne do zdemontowania i ponownego zamontowania bez specjalistycznego sprzętu.