Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Likwidacja wgnieceń w samochodzie: domowe sposoby VS techniki specjalistów od usuwania wgniotek

24.10.2018
Wyciąganie wgnieceń

Nieduże wgniotki w karoserii, powstałe najczęściej na skutek gradobicia lub parkingowej stłuczki, można usunąć w specjalistycznym warsztacie lub samodzielnie. Muszą być jednak spełnione odpowiednie warunki. Jakie?

 

Kiedy jest możliwa naprawa wgnieceń bez lakierowania?

 

Gdy dojdzie do niegroźnej stłuczki lub uderzysz w słup/barierkę, często w karoserii powstaje wgniecenie, które nie dość, że wygląda nieestetycznie, to jeszcze zmniejsza wartość pojazdu. Coraz popularniejsze stają się jednak bezinwazyjne metody likwidacji wgnieceń karoserii, dzięki którym auto wygląda jak nowe i nie widać, aby kiedykolwiek doszło do wypadku. Kiedy jest to możliwe?

Jeśli nie doszło do naruszenia struktury lakiery, można zdecydować się na wyciąganie lub wypychanie wgnieceń bez lakierowania. Co więcej, jest to znacznie tańszy i szybszy sposób na poprawę wyglądu karoserii niż typowa naprawa blacharsko-lakiernicza.

Jak zostało to już wspomniane, usuwanie drobnych wgnieceń może odbyć się w specjalistycznym warsztacie lub w warunkach domowych. Na czym polega każda ze stosowanych metod? I co jest korzystniejszym oraz bezpieczniejszym rozwiązaniem? Postaramy się to wyjaśnić.

 

Bezinwazyjna naprawa wgnieceń

 

Specjaliści od usuwania wgniotek wykorzystują technikę PDR, czyli Paintless Dent Repair. Jeśli tylko lakier nie uległ uszkodzeniu, przeprowadza się naprawę wgnieceń bez malowania. Jak to jest możliwe?

PDR umożliwia usuwanie uszkodzeń na dwa sposoby, które polegają na wyciąganiu lub prostowaniu blachy.

Prostowanie wgnieceń przypomina? masowanie karoserii. Robi się to tak długo, aż blacha wróci do swojego pierwotnego kształtu. Ta metoda znajduje zastosowanie w przypadku tych elementów samochodu, do których istnieje łatwy dostęp od wewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim klapy bagażnika czy maski. Jeśli konieczny byłby demontaż niektórych części pojazdu, np. podsufitki, wtedy specjaliści muszą ocenić, czy nie bardziej opłacalne byłoby zastosowanie drugiej techniki, o której będzie jeszcze mowa.

Ten rodzaj naprawy wgnieceń w karoserii wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi. Potrzebne są wypychacze blacharskie o różnych kształtach, grubościach i końcówkach, które trzeba dokładnie dopasować do charakteru uszkodzenia, a także dźwignie, czyli tzw. heble. Rodzaj zastosowanych hebli zależy również od tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Aby zadanie to mogło być wykonane precyzyjnie, potrzebne są również łańcuchy oraz lampa z odbłyśnikiem montowana w pobliżu wgniotki. Jest to bardzo trudny, wymagający sporych umiejętności proces. Jest on również bardziej inwazyjny, a jakikolwiek błąd może skutkować naruszeniem warstwy lakieru, dlatego przestrzega się domowych majsterkowiczów przed podjęciem naprawy w ten sposób.

Kolejna metoda polega na wyciąganiu blachy bez lakierowania, nazywana jest również metodą ?na klej?. Wykorzystuje się ją wtedy, gdy nie można dotrzeć do wgniecenia od wewnętrznej strony lub gdy demontaż poszczególnych elementów byłby zbyt czasochłonny. I również w tym wypadku konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Jakich? Przede wszystkim potrzebny jest klej termopotliwy, który zastyga w przeciągu kilku minut. Do jego aplikacji używa się pistoletu ogrzewającego  klej. Podczas naprawy wgnieceń metodą na klej wykorzystuje się również grzybki oraz wyciągarkę.

Jak przebiega cały proces? Na początku trzeba dopasować rozmiar oraz kształt grzybka do wielkości wgniecenia. Następnie przykleja się go dokładnie w centrum wgniotki i nakłada na niego klej. Następnie na główce grzybka instaluje się wyciągarkę, z pomocą której powoli przywraca się prawidłowy kształt blasze. Aby móc stwierdzić, kiedy trzeba oderwać grzybek od karoserii, również  warto użyć lampy.

Trzeba wiedzieć, że usuwanie wgnieceń metodą PDR powinno być wykonane przez specjalistów. Są to techniki wymagające posiadania wiedzy, doświadczenia oraz często nietanich narzędzi. A jak w warunkach domowych przeprowadzić naprawę wgnieceń karoserii? I czy te sposoby są skuteczne?

 

Samodzielne usuwanie wgnieceń

 

Teoretycznie można samodzielnie usunąć wgniecenia bez lakierowania powyższymi metodami. Wymaga to jednak zakupienia specjalistycznych narzędzi, przy czym nie ma się pewności, czy zakupione zestawy wypychaczy lub grzybków będą odpowiednie do wielkości wgniotki, a kupowanie ich kilku rodzajów jest nieopłacalne.

Można natomiast skorzystać z bardziej dostępnych metod. Jedna z nich polega na ogrzaniu suszarką wgniecenia, po czym spryskanie tego miejsca sprężonym dwutlenkiem węgla, który osiąga temperaturę bliską -70 stopni. Na skutek dużej różnicy temperatur blacha powinna się skurczyć, co w konsekwencji powoduje jej wyprostowanie. Czy tak jest w praktyce? No cóż ? to zależy. Przystępując do tego zabiegu nigdy nie masz pewności, jaki będzie efekt.

 

Domowe sposoby VS techniki specjalistów od usuwania wgniotek

 

Co się bardziej opłaca: samodzielna naprawa czy zlecenie tego specjalistom? Na początku trzeba zaznaczyć, że metoda ze sprężonym powietrzem i suszarką jest bardzo ryzykowna, ponieważ nigdy nie będziesz mieć pewności, co się stanie z lakierem po tym zabiegu.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na usuwanie wgnieceń jedną z metod PDR, wybierz wyciąganie blachy. To bardziej bezpieczny, bezinwazyjny sposób, dlatego masz duże szanse powodzenia. Odradza się natomiast stosowania techniki masowania, która w przypadku niewprawionych osób często kończy się klęską.

W praktyce jednak koszty naprawy wgnieceń, szczególnie w porównaniu do wizyty w warsztacie blacharsko-lakierniczym, są nieduże. Dlatego lepiej nie ryzykować i powierzyć swój samochód specjalistom.