Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Co to jest grad, czy można przewidzeć gradobicie?

24.03.2015
Kule gradowe wielkośći piłki tenisowej

Czym jest grad?
Grad jest to zlepek lodowatych kropli, które warstwami oblepiają kulkę gradową. Według skali intensywności zazwyczaj mamy do czynienia z gradem o minimalnej wielkości około 0,5 cm, jest to też czasami deszcz ze śniegiem, ale zdarzają się również kule wielkości jaja gołębiego lub wielkości piłki tenisowej o średnicy 10 cm i więcej.

Szczególnie w miesiącach letnich stosunkowo regularnie zdarzają się burze związane z gradobiciami. Głównym powodem są sprzyjające warunki atmosferyczne, które są konieczne do powstawania gradu. Typowym objawem zbliżającej się burzy jest gorące i wilgotne powietrze, które jest w stanie przechowywać ogromne ilości pary wodnej. Sytuacja ta sprzyja powstawaniu ogromnych chmur zwanych cumulonimbus, które mogą rozciągać się do 13 km wysokości, a tym samym stwarzają optymalne warunki dla tworzenia się kul gradowych.

Grad powstaje w gigantycznych pionowych szybach wiatrowych w obrębie chmury. Kominy wiatrowe działają jak gigantyczny odkurzacz, który zasysa z prawie niewyobrażalną prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę wilgotne powietrze, gdzie na pewnym poziomie następuje skroplenie pary wodnej. Podczas tego procesu uwalnia się dodatkowa energia, która dalej ciągnie kropelki w górę aż do pułapu tzw. izotermy zero, czyli poziomu zamarzania kropelek. Powstają drobne lodowe kuleczki. Później prąd transportuje je w dół chmury, gdzie panują dodatnie temperatury. I tak w kółko. Proces ten powtarza się na tyle często, że lodowe kropelki nakładają się na siebie natychmiast zamarzając. Im większa różnica temperatur tym większe kontrasty i tym potężniejsze fronty burzowe tworzące większe kule gradowe.

Jeśli te bryły lodu stają się cięższe poprzez wzrost swojej objętości lub zbicie razem, prąd wznoszący nie jest w stanie już ich nosić, zaczyna działać siła grawitacji i spadają one z prędkością do 150 kilometrów na godzinę w kierunku ziemi. 

Gradobicia są najczęściej ograniczone do wąskiej przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych do kilku kilometrów kwadratowych, ale może ono siać bardzo duże spustoszenia niszcząc nasze posesje, pola uprawne, ale również karoserie naszych samochodów.

Grad zniszczył karoserię samochodu co wtedy?

Jeżeli masz już samochód po gradobiciu, skorzystaj z naprawy karoserii metodą bezinwazyjną, która w większości przypadków jest tańsza od tradycyjnego szpachlowania i malowania. Jest również bardziej trwała ponieważ nie nakładane są żadne dodatkowe materiały powłokowe. Ograniczasz ryzyko "puchnięcia" szpachli i lakieru. Cała naprawa odbywa się na oryginalnym materiale, z którego zrobiona jest karoseria. Doświadczony technik PDR wykona ją tak, że śladów po gradobiciu nie będzie widać, a Ty będziesz mógł cieszyć się samochodem takim jak był przed atakiem kul gradowych.