Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Jak usunąć wgniecenie w samochodzie domowym sposobem?

08.12.2020
Narzędzia w domowym garażu

Niewielka wniotka w karoserii nie musi oznaczać kosztownej naprawy – możesz usunąć ją bez lakierowania i… to nawet w domowym garażu. Jak? Mamy dla ciebie sprawdzone rozwiązanie oraz kilka metod, które zdecydowanie odradzamy.

 

Czy można usunąć wgniecenia bez lakierowania?

Likwidacja wgnieceń bez lakierowania jest możliwa w sytuacji, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru, czyli w praktyce, nie został on zarysowany. Tak jest najczęściej w przypadku niegroźnych stłuczek parkingowych, a także wtedy, gdy do uszkodzeń doszło na skutek gradobicia.

W profesjonalnych warsztatach specjalizujących się w naprawie wgnieceń stosuje się techniki PDR, a dokładniej:

  • wyciąganie wgnieceń;
  • wypychanie wgnieceń.

Czym się różnią i czy którąś z nich możesz zastosować w domu? Już wyjaśniamy.

 

Usuwanie wgnieceń samemu – jak?

Samodzielna naprawa uszkodzeń możliwa jest obiema metodami – potrzebujesz jedynie narzędzi do wyciągania wgnieceń. Aczkolwiek nie każda będzie bezpieczna. Dlaczego?

Wyciąganie wgnieceń stosuje się najczęściej na dachu, a także na innych elementach, które wymagałyby kosztownego bądź czasochłonnego demontażu znajdujących się obok części. Uszkodzenie wyciąga się za pomocą grzybków i kleju termopotliwego, jest to metoda bezinwazyjna. Jeśli zabiera się do tego osoba bez doświadczenia, największe ryzyko polega na tym, że blacha nie wyprostuje się całkowicie.

Drugi sposób, czyli wypychanie wgnieceń, wykorzystuje się wtedy, gdy do uszkodzenia można swobodnie dojść do spodu blachy, jak w przypadku maski, zderzaków itp. W tym wypadku konieczne jest precyzyjne operowanie wypychaczami blacharskimi, których kształt, grubość i końcówkę dobiera się do rozmiarów wgniotki. Technika ta wymaga wiedzy oraz doświadczenia, jest duże ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia lakieru, gdy zabiera się za to osoba bez wprawy. Dlatego nie rekomendujemy tego rozwiązania dla ciebie. Za to podpowiemy, jak przebiega usuwanie wgnieceń metodą na klej.

 

Usuwanie wgnieceń krok po kroku metodą wyciągania

Skoro wiesz już, jak usunąć wgniecenie na dachu, czas przejść do konkretów. Naprawa wgnieceń techniką wyciągania nazywa się też metodą na klej, i to nie bez powodu. Czego będziesz potrzebować? Przed przystąpieniem do pracy przygotuj:

  • klej termopotliwy o czasie zastygania od 1 do 4 min;
  • pistolet do kleju termopotliwego;
  • grzybki;
  • wyciągarkę;
  • opcjonalnie lampę z odbłyśnikiem.

Lampa z odbłyśnikiem przydaje się, aby móc określić, kiedy karoseria jest idealnie płaska. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której odegniesz ją w drugą stronę. Natomiast wielkość grzybków należy dobrać w zależności od wielkości wgniotek.

Na początku dobrze oczyść oraz osusz karoserię, aby nie było na niej kurzu, smarów. W tym czasie rozgrzej pistolet z klejem. Nałóż klej na grzybka i naklej go dokładnie w centrum wgniecenia. Następnie na główce grzybka zainstaluj wyciągarkę. Operuj dźwignią tak długo, aż uda ci się odkształcić blachę oraz oderwać od niej grzybka.

Proces ten powtórz przy każdym kolejnym uszkodzeniu, pamiętając o tym, aby zawsze dokładnie rozgrzać klej.

 

Usuwanie wgnieceń gorącą wodą, suszarką. Wgniecenia karoserii – naprawa

Można znaleźć informacje o jeszcze innych, domowych sposobach na usuwanie wgnieceń, bez konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu. Przedstawimy, jakie to metody, aczkolwiek zaznaczamy, że żadnej z nich nie rekomendujemy. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze, ich skuteczność jest wątpliwa. A po drugie, istnieje duże ryzyko, że uszkodzić lakier.

Usuwanie wgnieceń gorącą wodą – zagotowaną gorącą wodą polewa się miejsce wokół wgniecenia. Następnie przykłada się przepychacz lub przyssawkę i pociąga do siebie, powtarzając tak długo, aż uda się uzyskać efekt prostej karoserii.

Usuwanie wgnieceń suszarką – ten sposób opiera się na różnicy temperatur. Najpierw wgniecenie ogrzewa się suszarką, ustawianą na najmocniejsze suszenie, a potem spryskuje się sprężonym dwutlenkiem węgla. Teoretycznie, blacha powinna się wtedy skurczyć oraz wyprostować. Czy tak się stanie...?

 

Wgniecenie w samochodzie – koszt

Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie? W profesjonalnym warsztacie za pojedynczą wgniotkę zapłacisz ok. 50 zł, a koszty wzrastają wraz z ilością uszkodzeń.

Czy bardziej opłacalna jest naprawa samodzielna? To zależy. Średni koszt poszczególnych narzędzi to:

  • pistolet do kleju na gorąco z wkładami – 20 zł;
  • zestaw grzybków PDR – od 30 zł;
  • wyciągarka do usuwania wgnieceń – 150-200 zł.

Czasami w sklepach znajdziesz też zestawy z wyciągarką i grzybkami w korzystniejszej cenie. Koszt grzybków zależy od tego, ile ich rodzajów, wielkości znajduje się w zestawie. Decydując się na najtańszy komplet, ryzykujesz, że nie będzie tam elementów, których potrzebujesz, a cena bardziej rozbudowanych zestawów to średnio 100 zł.

Załóżmy jednak, że zmieścisz się w kwocie 300 zł. Zakup tych narzędzi opłaci się wtedy, gdy uszkodzeń jest wiele, co znacznie podnosiłoby koszt w profesjonalnym warsztacie. Przy czym weź jeszcze pod uwagę, że o ile pistolet z klejem na gorąco może przydać ci się jeszcze do innych prac, o tyle grzybki z wyciągarką służą do usuwania wgnieceń.