Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Usuwanie wgnieceń metodą PDR — które elementy pojazdu obejmuje?

28.12.2021
czerwony samochód

Podczas kolizji drogowych, w wyniku szkód parkingowych, ale i działania zjawisk atmosferycznych, w karoserii powstać mogą wgniecenia, które często da się zniwelować nieinwazyjną metodą. Dzięki temu w prosty, tani i szybki sposób można przywrócić jej dawny wygląd. Wyjaśniamy, czym jest usuwanie wgnieceń PDR i które elementy pojazdu obejmuje.

 

Czym jest usuwanie wgnieceń metodą PDR?

PDR to skrót z angielskiego Paintless Dent Repair. Oznacza usuwanie wgnieceń karoserii samochodowych bez konieczności ich późniejszego lakierowania. Jest ratunkiem dla wszystkich osób, których pojazdy uległy uszkodzeniu. Dzięki PDR można bezinwazyjnie usunąć wgniecenie, w dodatku zaoszczędzić czas i pieniądze. Co więcej, usuwanie wgniotek bez lakierowania sprawia, że samochód pozostaje bezwypadkowy.

 

Jak usunąć wgniecenie w karoserii?

Paintless Dent Repair polega na bezinwazyjnym wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń. W zależności od wielkości i miejsca można wybrać jedną z dwóch metod. Wypychanie, określane jako masowanie blachy, pozwala na wykorzystanie zasady dźwigni i wypchnięcie blachy.

Dzięki wykorzystaniu lampy PDR z odbłyśnikiem, która odpowiednio naświetla karoserię, można dostrzec niedoskonałości niewidoczne dla oka.

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń to również metoda "na klej", a więc wyciągania blachy. Dzięki specjalnie przygotowanemu klejowi, którym mocuje się w miejscu uszkodzenia kołek w kształcie grzybka, możliwe jest wyciągnięcie blachy i jej naprostowanie.

Na polskim rynku jest coraz więcej warsztatów stosujących metodę PDR. Są również osoby, które decydują się na samodzielne działanie. Warto jednak wiedzieć, że przy bezinwazyjnym usuwaniu wgnieceń bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, a także doświadczenia. W przeciwnym wypadku można popełnić błąd i konieczne będzie lakierowanie. Osoby pracujące w profesjonalnym warsztacie mają wiedzę na temat tworzyw, jakie wykorzystywane są do konstruowania nadwozi, dlatego dają gwarancję na to, że działanie nie uszkodzi powłoki lakierniczej auta. Bywa, że proponują również naprawy panelowe wgnieceń.

 

Usuwanie wgnieceń PDR – zalety

Wiele osób w przypadku uszkodzeń karoserii decyduje się na oddanie samochodu do blacharza i lakiernika. Jednak w przypadku wgnieceń bez uszkadzania lakieru nie ma takiej konieczności. Wybierając metodę usuwania wgnieceń PDR ponosi się znacznie niższy koszt naprawy, gdyż odchodzi konieczność demontażu, malowania, lakierowania i montażu uszkodzonego elementu. Tak więc zyskuje się dużo na czasie. Nie trzeba też szukać nowego elementu oraz czekać na jego dostawę. Technika PDR pozwala wykluczyć potrzebę ponownego malowania z ryzykiem dopasowania niewłaściwego koloru, wypełniania ubytku, a co za tym idzie – zmniejszenia wartości pojazdu. PDR — usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest więc nowoczesną alternatywą dla klasycznej metody blacharskiej. W dodatku znacznie tańszą, szybszą i bezinwazyjną.

 

Jakie wgniecenia można usunąć metodą PDR?

Usuwanie wgnieceń karoserii bez lakierowania jest metodą, która pozwala na pozbycie się zagłębień, jakie powstają w wyniku stłuczek parkingowych, kolizji drogowych, aktów wandalizmu, ale i zsuwającego się zimą śniegu z dachów, czy gradobicia.

Technika PDR pozwala nie ingerować w strukturę lakieru. Dzięki bezinwazyjnej metodzie naprawy wgnieceń nie ma konieczności lakierowania, które jest czasochłonne i bardzo kosztowne, a także obniża wartość samochodu.

Dzięki specjalistycznym narzędziom do PDR, ale i doświadczonemu personelowi możliwe jest usunięcie wgnieceń w taki sposób, by nie załamywało się światło w reperowanym miejscu. Dzięki temu pojazd wygląda jakby świeżo opuścił fabrykę.

 

Usuwanie wgnieceń PDR — które elementy pojazdu obejmuje?

Największym atutem usuwania wgnieceń z wykorzystaniem metody PDR jest to, że można dzięki niej pozbyć się praktycznie wszystkich wgniotek. Jest jednak jeden warunek – w ich miejscu nie może wcześniej dojść do odpryśnięcia lakieru.

W przypadku usuwania wgnieceń metodą PDR nie ma znaczenia również wielkość uszkodzenia. Zlikwidować da się zarówno małe, jak i duże niedoskonałości. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, czy ma się w tego typu pracy doświadczenie.

Warto wiedzieć, że można usunąć nawet te wgniecenia, które powstały na linii załamania blachy. Bez problemu uda się więc naprawić uszkodzenie powstałe na drzwiach, masce, nadkolu. Co więcej – bez konieczności ponownego lakierowania danego elementu.

Wielu internautów pyta o to, jak usunąć wgniecenie na dachu? Odpowiedź jest prosta – dzięki technice PDR. Najlepiej z wykorzystaniem techniki wyciągania wgnieceń. Wówczas nie ma konieczności demontażu podsufitki i pozostałych elementów znajdujących się w kabinie. Dach samochodu po gradobiciu można w ten sposób naprostować bez większego wysiłku.

Usuwanie wgnieceń w karoserii w łatwo dostępnych miejscach, jak maska samochodu, klapa bagażnika, czy drzwi zdecydowanie lepiej przeprowadzić dzięki metodzie wypychania.

A co w sytuacji, gdy powstanie wgniecenie tablicy rejestracyjnej? To zdecydowanie sprawa, z którą można sobie poradzić samodzielnie. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, może zlecić również naprawę tego typu uszkodzenia.