Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Samochód niezabezpieczony przed gradobiciem? Zobacz, jak usunąć wgniecenia po gradzie

02.08.2022
auto

Podczas gradobicia niezabezpieczony samochód z łatwością może ulec licznym wgnieceniom. Na szczęście w większości przypadków szkody nie są nieodwracalne. Poprzez użycie nowoczesnych i mało inwazyjnych metod łatwo można pozbyć się uszkodzeń po opadach gradu. W tym artykule znajdziesz informacje na temat zabezpieczania samochodu przed gradobiciem i usuwania wgnieceń, a także poznasz szczegóły metody likwidowania zniszczeń po gradzie PDR.

Jak usunąć wgniecenia po gradzie?

Gradobicia zdarzają się coraz częściej w naszej strefie klimatycznej. Niestety wiąże się to ze zniszczeniami widocznymi na karoserii samochodów. Koszt naprawy uszkodzeń pojazdu po gradzie zazwyczaj zależy od skali jego zniszczeń, a także tego, który element auta posiada wgniecenia.

W przypadku niewielkich lub średnich wgniotek dobrą metodą naprawy samochodu po gradobiciu jest wykorzystanie techniki PDR. Metoda PDR to nieinwazyjny sposób na usuwanie wgnieceń po gradobiciu, który daje możliwość naprawienia samochodu bez konieczności lakierowania i szpachlowania. Metody tej można użyć w przypadku braku uszkodzenia lakieru.

Wgniecenia po gradobiciu można usunąć również za pomocą klasycznych metod. Wiążą się one z koniecznością szpachlowania i lakierowania karoserii pojazdu, przez co zajmują często dużo czasu. Może to skutkować wysokimi kosztami usługi. Klasyczne metody są stosowane w sytuacjach, kiedy na samochodzie powstaną duże wgniecenia po gradobiciu i struktura lakieru zostanie uszkodzona.

Wyciąganie wgnieceń po gradzie metodą PDR

Istnieją dwa sposoby użycia metody PDR. Pierwszą z nich jest wyciąganie wgnieceń po gradobiciu. Polega na zamocowaniu poprzez użycie gorącego kleju zaczepów w miejscu wgniotki, by następnie za pomocą młotka wyciągnąć wgniecenie powstałe po opadach gradu. Nie warto samemu usuwać w ten sposób zniszczeń, ponieważ zazwyczaj nie mamy odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia, a przez to łatwo popełnić błąd.

Wyciąganie wgnieceń po gradzie stosuje się, kiedy nie można usunąć wgniotki od wewnątrz pojazdu oraz w sytuacji braku możliwości demontażu tapicerki. Zazwyczaj używa się tej metody również przy naprawianiu uszkodzeń znajdujących się na dachu.

Wypychanie wgnieceń po gradobiciu metodą PDR

Drugim sposobem wykorzystania metody PDR przy usuwaniu wgnieceń po gradzie jest ich wypychanie. Jest używane w przypadku uszkodzeń drzwi, błotników, klapy bagażnika czy maski po gradzie. Ma ona zastosowanie, wtedy, gdy istnieje możliwość usunięcia szkody od wnętrza pojazdu. Uszkodzoną blachę wypycha się od wewnątrz za pomocą specjalnych wypychaczy blacharskich.

Jak łatwo można spostrzec, naprawa karoserii po gradobiciu nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Wiele zależy od tego, który z jej elementów jest uszkodzony i czy można się do niego dostać od strony wewnętrznej czy zewnętrznej. Ostateczną decyzję co do sposobu usunięcie wgnieceń po gradobiciu powinniśmy powierzyć profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tego typu pracach naprawczych.

Jak zapobiec wgnieceniom karoserii po gradobiciu?

Najlepszym sposobem ochrony samochodu przed powstaniem wgnieceń jest przechowywanie go w garażu. Wynajem bądź jego kupno może wiązać się ze sporymi kosztami, ale usuwanie wgniotek po gradzie w przypadku obfitych opadów może kilkukrotnie przebić kwotę wynajmu garażu.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zaparkowanie samochodu pod dachem, to istnieją inne metody ochrony auta przed gradem. Dobrze sprawdzi się przykrycie pojazdu grubym wielowarstwowym pokrowcem z miękką wkładką ochronną. Jeśli gradobicie będzie niewielkie, to tego typu pokrowiec w pełni sprawdzi się jako osłona naszego samochodu przed wgniotkami. Z kolei w razie nasilonych opadów zmniejszy znacząco skalę zniszczeń, a również późniejszych kosztów ich naprawy.

W ostateczności możemy przykryć samochód kocem lub ręcznikiem, ale taka ochrona może się okazać niewystarczająca nawet w przypadku niewielkiego gradobicia. Jest to więc prowizoryczne zabezpieczenie.

Warto zwrócić też uwagę na to, żeby nie wyruszać samochodem w trasę podczas opadów gradu. Niestety czasem gradobicie może nas spotkać już w drodze. W takim momencie, jeżeli jest możliwość, dobrze będzie schować samochód, na choćby pięć minut, pod dachem. Można również zapobiec wgniecenia po gradzie, wożąc w samochodzie powyżej opisaną plandekę ochronną, którą można wyciągnąć z auta w razie potrzeby.

Dobrą opcją jest także wykupienie ubezpieczenia AC samochodu. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli obfite opady gradu wyrządzą duże szkody w naszym pojeździe. Wtedy nie będziemy się musieli martwić o pozyskanie środków na naprawę wgnieceń.