Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Technika PDR - uniwersjalna metoda usuwania wgnieceń

05.05.2015
Naprawa wgnieceń po gradobiciu dachu

Metalowe części karoserii naszych pojazdów mogą pod wpływem uszkodzenia ulec odkształceniu. Metoda Smart Repair polega na delikatnym wypychaniu uszkodzonych punktów od spodniej strony elementu karoserii. Służą temu odpowiednie narzędzia do napraw PDR, które pozwalają na doporowadzenie wklęśnięcia, ale też wybrzuszenia punktowego blachy, do swojego pierwotnego kształtu.

Używając specjalnych narzędzi, wgniecenia i wybrzuszenia po gradzie lub uszkodzeniach parkingowych zostają wyeliminowane. Małe uszkodzenia można z powodzeniem naprawić za pomocą techniki bez lakierowania, natomiast dla dużych uszkodzeń powierzchni karoserii samochodowej zdarza się, że konieczne jest ponowne lakierowanie, ale już bez dodatkowego szpachlowania uszkodzonego miejsca.

Technika PDR może być z powodzeniem stosowana dla znakomitej większości wgnieceń lub wybrzuszeń, gdzie nie doszło do odprysku lakieru. Proponujemy Państwu narzędzia do usuwania wgnieceń karoserii marki WPT, A-1 Tools czy TwenTec.

Do odpowiedniego uchwycenia wgniecenia, a w szczególności jego zarysu, stosowane są lampy, które pod odpowiednim kątem oświetlają wgniecenie i pozwalają na jego precyzyjne zlokalizowanie. Punkt na spodzie musi być uchwycony przez technika narzędziem, co wymaga doświadczenia. Jego siła nacisku na punkt musi być rozpoznana i odpowiednio dostosowana do uszkodzenia.

Poprzez selektywnie dobieranie narzędzi naciskając wgniecenie jest ono delikatnie "masowane", aż do uzyskania zadawalającego efektu.  W tym miejscu bardzo ważne jest doświadczenie i umiejętności technika. Dlatego też, tak ważne jest wybieranie profesjonalnych firm do tego typu usług, ponieważ przy nieumiejętnym doborze narzędzi, lub nieodpowiedniej sile nacisku bardzo łatwo jest uszkodzić lakier karoserii.

Alternatywą dla techniki wypychania wgnieceń jest technika odciągania wgniecenia. Metoda ta jest często stosowana w kontekście Smart Repair, gdy nie ma mozliwości "dostania się" do obszaru uszkodzenia. /elementy zamkniętę bądź miejsca fabrycznie zabudowane/.  Tutaj odpowiedni adapter nakłada się specjalnym klejem na zewnątrz. Po utwardzeniu kleju wgniecenie jest wyciągnięte za pomocą młotka bezwładnościowego.  Klej i adaptery są następnie usuwane. Metoda ta nie nadaje się jednak do ?ostrych? wgnieceń.