Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Usuwanie wgnieceń w aucie firmowym — o tym musisz wiedzieć!

13.09.2022
białe auto firmowe

Samochody służbowe to, zgodnie z prawną definicją, pojazdy, które należą do firmy. Flota firmowa udostępniana jest pracownikom głównie na potrzeby wykonywania obowiązków służbowych. Najczęściej poruszają się nią przedstawiciele handlowi oraz menedżerowie wyższego stopnia. Podczas korzystania z samochodu służbowego należy zachować należytą ostrożność, jednak mimo to dojść może do powstania wgnieceń oraz innych uszkodzeń w aucie firmowym. Jak je usunąć? Kto ponosi koszty związane z naprawami? Jak zachować się w przypadku uszkodzenia auta firmowego?

 

Jakie są metody na usuwanie wgnieceń w aucie firmowym?

Aktualnie powszechnie stosowane są 2 sposoby na usuwanie wgniotek z pojazdów. Pierwszym z nich jest niwelowanie wgnieceń bez lakierowania, nazywane także metodą PDR. To bardzo prosty i szybki sposób, pozwalający na pozbycie się niewielkich uszkodzeń. Ma zastosowanie, gdy nie doszło do zniszczenia lakieru, nie ma na nim żadnych odprysków oraz rys, a także, gdy blacha się nie rozciągnęła. To doskonała metoda pozwalająca na usuwanie wgnieceń po gradobiciu czy niewielkich stłuczkach parkingowych.

Drugi ze sposobów na usuwanie wgniotek to naprawa panelowa, która wykonywana jest przy pomocy tzw. spottera blacharskiego. Element jest prostowany bez ingerencji w konstrukcję nośną pojazdu. W przypadku napraw blacharsko-lakierniczych nie zawsze można dokonać usunięcie wgniecenia aktualnego elementu. Czasem konieczna jest także wymiana określonej części na nową. Wynika to z rozległości uszkodzenia bądź względów ekonomicznych.

 

Usuwanie wgnieceń samemu z samochodu służbowego — czy warto?

Narzędzia do usuwania wgnieceń to akcesoria, które są powszechnie dostępne. Czy jednak warto samodzielnie zniwelować gniotki na samochodzie służbowym? Wszystko zależy od wiedzy oraz doświadczenia. Osoby, które na co dzień zajmują się naprawami blacharskimi, mogą spróbować podjąć się tego zadania samodzielnie. W przypadku pozostałych wskazane będzie oddanie pojazdu profesjonalnego do warsztatu, w którym wyspecjalizowani pracownicy zajmą się niwelowaniem wgnieceń. Wynika to z faktu, że tego typu naprawy powinny być wykonywane przez osoby, które posiadają doświadczenie w ich przeprowadzaniu. Usuwanie wgnieceń z samochodu wymaga wyczucia oraz praktyki, by uniknąć powstania jeszcze większych szkód na karoserii auta.

 

Kto pokrywa koszty usuwania wgnieceń w samochodzie firmowym?

W Polsce obowiązuje prawo, które nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Dotyczy to także aut firmowych. Dzięki niemu możliwe jest wypłacenie odszkodowania właścicielowi pojazdu, który został poszkodowany w zdarzeniu drogowym. Środki te przeznaczone mogą być na naprawę poniesionych szkód. Oznacza to, że w przypadku wgnieceń, które powstały z winy innego uczestnika ruchu drogowego, nie są one obciążeniem finansowym zarówno dla firmy, jak i pracownika.

Nieco inaczej stacja wygląda jednak gdy kierowca auta jest winny zdarzeniu. Przede wszystkim bardzo ważną kwestią jest to, czy zostało wykupione dodatkowe ubezpieczenie (AC). Jest to częsta praktyka w przypadku służbowej floty. Z tytułu tej polisy pokrywane są wszelkie wydatki związane z usuwaniem wgnieceń na samochodzie, nawet gdy winny ich powstania jest pracownik. Należy jednak pamiętać, że wypłata odszkodowania może być uzależniona od tzw. udziału własnego w szkodzie. Oznacza to, że część kosztów naprawy ponosi firma, a zwrot kosztów przez pracownika uregulowany jest w wewnętrznych regulacjach, w podpisanej umowie.

 

Jak zachować się w przypadku uszkodzenia auta firmowego?

Do pojawienia się wgnieceń w samochodzie służbowym bardzo często dochodzi na skutek działania sił natury, a także stłuczek parkingowych oraz niewielkich kolizji. Oznacza to, że na skutek zdarzenia nie ma ofiar. W tym wypadku wezwanie policji nie jest obowiązkowe, jednak zaleca się to, zwłaszcza gdy powstałe szkody nie są winą pracownika. Dzięki funkcjonariuszom możliwe jest jednoznaczne wskazanie winnego, co uprawiania proces uzyskania odszkodowania.

Mimo że stłuczka samochodem służbowym jest nie lada stresem, trzeba także pamiętać o wykonaniu własnych notatek z przebiegu zdarzenia, zebraniu danych kontaktowych do świadków oraz wykonaniu fotografii na miejscu wydarzenia. W przypadku zdjęć należy pamiętać, że w przypadku sprawy sądowej sprytny prawnik drugiej strony może wykorzystać jakiś szczegół przeciwko firmie. Kierowca nie musi także ujawniać, że prowadzi samochód służbowy. Na samym końcu warto zaznaczyć, że w przypadku uszkodzenia auta firmowego konieczne jest natychmiastowe poinformowanie firmy o zaistniałym zdarzeniu.