Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Jakie narzędzia, akcesoria są niezbędne do przeprowadzenia naprawy PDR?

30.11.2022
napawa karoserii samochodu

PDR to technika naprawy uszkodzeń karoserii samochodów, która nie wymaga ponownego nakładania lakieru na dany element. Naprawa PDR, czyli Paintless Dent Repair, usuwa wgniecenia przy pomocy specjalistycznych narzędzi PDR. Jest ich wiele i przeznaczone są do różnych typów napraw. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie akcesoria są niezbędne do naprawy wgnieceń metodą PDR!

Do czego służą narzędzia PDR?

Narzędzia PDR przeznaczone są do wypychania powstałych wgnieceń, od wewnętrznej, czyli wypukłej strony uszkodzeń. Takie działania są w stanie naprawić uszkodzone element niemalże w 100%. Pomocne w naprawie PDR odpowiednie zestawy PDR i narzędzia,  mają różny kształt, długość czy grubość, a dobiera się je w zależności od umiejscowienia wgniecenia, jak i jego wielkości.

Jakie są rodzaje narzędzi PDR?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, narzędzia PDR do naprawy wgnieceń różnią się od siebie kształtem czy wielkością. Niektóre z nich posiadają wymienne końcówki, plastikowe lub stalowe i mogące przybierać różne formy: stożków, kuli czy grzybków. Narzędzia te występują również w wielu kształtach, spotkać więc można flagi czy płetwy. Ponadto niektóre z narzędzi PDR posiadają regulowaną rękojeść, aby jeszcze dokładniej i precyzyjniej zrealizować naprawę.

Podstawowy podział narzędzi PDR kształtuje się następująco:

  • narzędzia z wymiennymi lub stałymi końcówkami,
  • narzędzia PDR z wymienną lub stałą rączką,
  • narzędzia z końcówkami: stożkowymi, obłymi lub płaskimi,
  • narzędzia o różnej długości i grubości,
  • narzędzia z zagięciami lub ich brakiem.

Jeśli naprawy wymaga element karoserii, który nie posiada wzmocnień, to stosuje się odpowiednie narzędzia, działające na zasadach dźwigni, a także takie, które wymagają właściwego podparcia, jak podwieszony łańcuch czy też kółko.

Gdy naprawy wymaga miejsce wzmocnień, należy zastosować zestaw PDR z narzędziami w kształcie płetw, które fachowiec wsuwa pomiędzy zewnętrzne poszycie samochodu, a to wzmocnienie. Można wówczas naprawić te obszary, które nie posiadają żadnych otworów technologicznych, poprzez które można wprowadzić właściwe narzędzia PDR.

Dodatkowo na wyróżnienie zasługują narzędzia do drzwi samochodowych, dzięki którym pożegnać można wgniecenia na przednich czy tylnych błotnikach oraz zewnętrznym poszyciu samych drzwi. Naprawa wgnieceń metodą PDR w przypadku drzwi samochodowych polega na wsunięciu narzędzia między poszyciem karoserii a plastikową osłonę i działaniu na zasadzie skręcania.

Jak wygląda zestaw PDR niezbędny do przeprowadzenia naprawy?

Narzędzia w zestawach PDR najczęściej składają się z kilkunastu części, jednak dostępne są również bardzo rozbudowane i zaawansowane zestawy, a znajdują się w nich takie elementy jak:

  • lampa PDR,
  • klej PDR,
  • druty PDR,
  • młotek blacharski, podbijak czy bezwładnościowy,
  • rozpierak PDR,
  • pullery,
  • szpachelka,
  • pistolet do kleju na gorąco.

Oczywiście, zestawy PDR mogą się od siebie różnić w zależności od ilości elementów i stopnia ich zaawansowania. Najczęściej jednak wszystkie posiadają wyżej wymienione części.

Z jakich materiałów są narzędzia PDR usuwające wgniecenia?

Narzędzia PDR produkowane są z materiałów, które zapewniają wysoką wytrzymałość i prężność, najczęściej jest to stal sprężynowa. Materiał ten charakteryzuje się doskonałym tłumieniem wraz z przejmowaniem tych obciążeń, które mają udarowy charakter. Dodatkowo narzędzia te często posiadają w swoim składzie większą zawartość krzemu, dzięki czemu opóźnia się proces utleniania.

Jakie dodatkowe akcesoria niezbędne są w naprawie PDR?

Do efektywnego usunięcia uszkodzenia metodą PDR, potrzebne są nie tylko same narzędzia, ale również odpowiednie akcesoria. Można do nich zaliczyć specjalistyczne kleje PDR, pullery, dźwignie, podbijaki, młotki czy hotboxy. Najczęściej wybierając gotowy zestaw PDR, te akcesoria będą w nim zawarte. W innym przypadku należy się w nie zaopatrzyć dodatkowo.

Nie można również zapominać o specjalnym oświetleniu, które zamontowane w odpowiedni sposób, eksponuje wszelkie nierówności i uszkodzenia karoserii. Lampa PDR posiada specjalne właściwości świetlne, dzięki którym praca jest prostsza i zdecydowanie wygodniejsza.

Podsumowując, jak widać usuwanie wgnieceń karoserii samochodowej jest możliwe z wykorzystaniem specjalnych narzędzi PDR. Dostępne są w różnych kombinacjach, rozmiarach i kształtach, które umożliwiają dostosowanie do powstałego uszkodzenia, dzięki czemu jest ono praktycznie w całości możliwe do naprawy. Oprócz narzędzi należy pamiętać o dodatkowych akcesoriach, które znacznie przyspieszają pracę, a można dokupić je osobno, bądź zaopatrzyć się w odpowiedni gotowy zestaw do usuwania uszkodzeń.