Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

O czym pamiętać, zostawiając samochód na naprawę PDR?

07.03.2024
samochód z wgnieceniem

PDR to skrót od angielskiego terminu Paintless Dent Repair, który oznacza naprawę wgnieceń bez konieczności lakierowania. Tego typu naprawy sprawdzają się w przypadku stosunkowo małych wgnieceń, można próbować wykonać je samodzielnie, jednak znacznie bezpieczniej jest skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. O czym jednak należy pamiętać, oddając samochód na naprawę PDR?

Zacznij od wyboru odpowiedniego warsztatu

Usuwanie wgnieceń metodą PDR wymaga dużej wprawy i delikatności. Każdy nieostrożny ruch może spowodować uszkodzenie powłoki lakieru, co z kolei przekreśli szanse na uniknięcie lakierowania danego elementu. W związku z tym upewnij się, że warsztat, do którego oddajesz samochód, jest renomowany i ma doświadczenie w technice PDR. Możesz poprosić o referencje lub przykłady wcześniejszych napraw.

Pamiętaj także o tym, aby nie próbować samodzielnie wypychać lub wyciągać wgnieceń, gdyż może to jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Usuwanie wgnieceń bez lakierowania nie trwa długo, dlatego też możliwy odbiór samochodu powinien być wyznaczony w dość krótkim czasie.

Stwórz dokumentację uszkodzeń

Zrób zdjęcia uszkodzeń przed oddaniem samochodu do naprawy. Pomoże to w ewentualnych nieporozumieniach. Zazwyczaj po odebraniu samochodu z warsztatu trudno dokładnie wskazać, gdzie znajdowały się wgniecenia. Jeśli zatem twoim zdaniem naprawa nie została wykonana poprawnie, wcześniejsze udokumentowanie wgnieceń może stanowić jedyną podstawę do ewentualnej reklamacji. Warto również poprosić o dokładną wycenę. Poproś o szczegółową wycenę naprawy jeszcze przed rozpoczęciem naprawy. Dobry warsztat powinien być w stanie ocenić zakres pracy i koszty przed przystąpieniem do pracy. Następnie upewnij się, że masz pisemną umowę lub potwierdzenie zlecenia, w którym określone są zakres prac, koszty oraz przewidywany czas naprawy. Upewnij się, że masz numer kontaktowy do osoby odpowiedzialnej za naprawę, aby w razie potrzeby móc łatwo uzyskać informacje o stanie naprawy.

Ponadto usuń wszystkie cenne przedmioty i osobiste rzeczy z samochodu przed jego oddaniem. Dobrym pomysłem jest też uzyskanie informacji na temat tego, czy warsztat oferuje gwarancję na wykonane prace i na jakich warunkach.

Sprawdź stan samochodu po naprawie

Po odbiorze samochodu dokładnie go sprawdź, aby upewnić się, że naprawa została wykonana zgodnie z umową i że nie ma żadnych dodatkowych uszkodzeń. Zapytaj, czy są jakieś specjalne instrukcje dotyczące pielęgnacji samochodu po naprawie PDR, aby upewnić się, że naprawa będzie trwała.

Drobne wgniecenia, które powstają najczęściej pod wpływem opadów gradu, uderzeń spadających z drzew kasztanów, czy drobnych stłuczek parkingowych mogą zdarzać się stosunkowo często. Dlatego warto znaleźć taki warsztat, do którego pracowników mamy zaufanie i bez obaw możemy oddać w ich ręce swój samochód. Pamiętanie o wymienionych powyżej kwestiach pomoże w bezproblemowym przebiegu naprawy PDR i zapewni satysfakcję z wykonanych usług.