Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Czy usuwanie wgnieceń bez lakierowania w starszych samochodach to dobry pomysł?

21.04.2024
czerwony samochód w warsztacie

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania cieszy się coraz większą popularnością. Jest to technika, która pozwala na uniknięcie ingerencji w powłokę oryginalnego lakieru podczas naprawy niewielkich wgnieceń, takich jak te powstałe np. wskutek opadów gradu, czy drobnych stłuczek parkingowych. Jednak czy ta metoda sprawdza się również w przypadku starszych samochodów, czy nawet zabytkowych pojazdów?

Co należy wziąć pod uwagę przy usuwaniu wgnieceń w starszych samochodach?

Naprawa wgnieceń w przypadku samochodów, które mają już kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, jest kwestią bardzo delikatną. W starszych samochodach lakier może być bardziej kruchy i mniej elastyczny niż w nowszych pojazdach. Jeśli lakier na twoim samochodzie jest już zniszczony lub pęknięty, technika PDR może nie być odpowiednią metodą, gdyż istnieje ryzyko dodatkowych uszkodzeń. Z drugiej jednak strony utrzymanie oryginalnego lakieru to zaleta, szczególnie dla klasycznych lub zabytkowych samochodów, które mogą zyskać na wartości, jeśli zachowają jak najwięcej oryginalnych elementów. Jeśli więc lakier pomimo wgniecenia, jest w dobrym stanie, to warto spróbować zastosować tę metodę, gdyż jest bardzo delikatna.

Dlaczego warto wybrać usuwanie wgnieceń techniką PDR?

PDR jest zazwyczaj tańsze niż tradycyjne metody naprawy blacharskiej, ponieważ nie wymaga ponownego lakierowania. To może być dużą zaletą, szczególnie jeśli wartość starszego pojazdu nie uzasadnia większych wydatków na naprawę. Ponadto PDR zwykle zajmuje mniej czasu niż tradycyjne metody naprawy. Jest to korzystne, jeśli chcesz szybko przywrócić pojazd do użytku.

Wiadomo także, że wszelkie poprawki lakiernicze są drogie i zazwyczaj pozostawiają po sobie ślad. Z drugiej strony będąc aktywnym kierowcą naprawdę trudno ustrzec sie przed chociażby niewielkimi uszkodzeniami karoserii. Aby zachować samochód w jak najlepszym stanie należy robić wszystko, aby unikać ingerencji w powłogę lakieru, która może później być bardziej podatna na korozję, lub nieestetycznie wyglądać. Dlatego też usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest tak korzystnym rozwiązaniem.

Jest to także najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają na uwadze dobro natury. Ponieważ nie używa się chemikaliów takich jak szpachlówki, podkłady czy lakiery, PDR jest bardziej ekologiczną metodą naprawy. Minimalizuje użycie materiałów, które mogą być szkodliwe dla środowiska.

Komu zlecić usuwanie wgnieceń w karoserii starszego samochodu?

Ze względu na to, że lakier starszego samochodu może być wyjątkowo delikatny, zająć się tym powinien specjalista z dużym doświadczeniem. Abysolutnie nie powinny wykonywać napraw techniką PDR osoby, które nie posiadaja odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia. Takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Podsumowując jeśli Twój samochód jest w dobrym stanie lakieru, a wgniecenia są stosunkowo niewielkie i niekomplikowane, PDR może być dobrą i ekonomiczną opcją. Zawsze warto jednak skonsultować się z profesjonalnym technikiem PDR, który oceni stan pojazdu i doradzi najlepsze rozwiązanie, dlatego zapraszamy do kontaktu.